„Muzyczna wiosna” – podsumowanie projektu autorskiego w grupach „Pszczółki” i „Żabki”

Wiosną, w grupach: „Pszczółki” i „Żabki” realizowany był projekt autorski „Muzyczna wiosna”. Projekt stanowił propozycję zajęć i aktywności, mających na celu umuzykalnianie przedszkolaków. Zadania projektowe obejmowały różne obszary działań, jednak to muzyka wiosenna i poznawanie nowej pory roku – wiosny stanowiły kanwę projektu. Podczas realizacji zadań projektowych dzieci wysłuchały bajki muzycznej „Wiosna radosna” Piotra Łosowskiego, poszukiwały dźwięków wiosny w poezji Juliana Tuwima, poznawały  muzykę klasyczną oraz relaksowały się przy muzyce wiosennych dźwięków przyrody, muzykowały na różnorodnych instrumentach zgromadzonych w naszym przedszkolu, malowały muzykę, tworzyły wiosenne prace plastyczne zainspirowane muzyką, aktywnie słuchały muzyki metodą Batii Strauss oraz spotkały się z rodzicem-ekspertem, wykonującym zawód muzyka. Zajęcia okazały się bardzo atrakcyjne dla dzieci i przysporzyły im wiele radości.

Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 tj.:

– Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno.

-Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy.

Cele ogólne:

– rozwijanie zainteresowania muzyką

– wielokierunkowy rozwój dziecka

Cele szczegółowe:

-doskonalenie słuchu muzycznego

-rozwijanie kreatywności

-tworzenie przez nauczyciela warunków do kreatywnej aktywności dzieci w procesie zabawy

-rozwijanie poczucia estetyki i wrażliwości na piękno,

-doskonalenie umiejętności swobodnej wypowiedzi, w tym wyrażania odczuć związanych z odbiorem muzyki

-rozwijanie zainteresowań światem przyrody poprzez wykorzystywanie dzieł muzycznych,

-odkrywanie dziecięcych talentów,

-współpraca z środowiskiem lokalnym – biblioteka

-udział w wydarzeniach propagujących działalność twórczą – spotkanie z muzykiem

Przejdź do treści